Respuesta :
Answer:
51.15 cm
Step-by-step explanation:
Data provided
Basin = 40 centimeters deep
The Angle between the sloping sides = 77°
The calculation of the shortest distance between the tip of the cone and its rim is shown below:-
The angle will get divided and the angle is as follows
[tex]\frac{77^\circ}{2}=38.5^\circ[/tex]
Here In the first triangle, we will follow "Cosine formula" which follows:-
[tex]\cos 38.5^\circ=\frac{Base}{Hypotenuse}[/tex]
[tex]cos 38.5^\circ=\frac{40}{Hypotenuse}[/tex]
[tex]\\\\0.782=\frac{40}{Hypotenuse}[/tex]
[tex]\\\\Hypotenuse=\frac{40}{0.782}[/tex]
[tex]=51.15\ cm[/tex]

Answer:
D. 51.1 centimeters
Step-by-step explanation:
Correct for plato users