Use functions to model and solve the following problem. A salesperson earns $300 per week plus 5% commission of sales. How much must be sold to earn $800 in a week?

Respuesta :

300 + 0.05x = 800
0.05x = 800 - 300
0.05x = 500
x = 500/0.05
x = 10,000

check..
300 + 0.05(10,000) = 800
300 + 500 = 800
800 = 800 (correct)

there must be $10,000 sold to make $800 for the week

300 + 0.05x = 800
0.05x = 800 - 300
0.05x = 500
x = 500/0.05
x = 10,000

check..
300 + 0.05(10,000) = 800
300 + 500 = 800
800 = 800 (correct)

there must be $10,000 sold to make $800 for the week
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico