Respuesta :
The amount of heat:
Q = m c ΔT
m = 20 g, c = 4.18 J/g°C, ΔT = 30° - 10° = 20° C
Q = 20 g · 4.18 J/g°C · 20°C = 1672 J
Answer: C ) 1700 J
Q = m c ΔT
m = 20 g, c = 4.18 J/g°C, ΔT = 30° - 10° = 20° C
Q = 20 g · 4.18 J/g°C · 20°C = 1672 J
Answer: C ) 1700 J
Answer : The amount of heat is required is, 1672 J
Solution :
Formula used :
[tex]Q= m\times c\times \Delta T[/tex]
[tex]Q= m\times c\times (T_{final}-T_{initial})[/tex]
Q= heat gained
m= mass of the substance = 20 g
c = heat capacity of water = 4.18 J/g ° C
[tex]T_{final}[/tex] = final temperature = [tex]30^oC[/tex]
[tex]T_{initial}[/tex] = initial temperature = [tex]10^oC[/tex]
Now put all the given values in the above formula, we get the heat required.
[tex]Q= (20g)\times (4.18 J/g^oC)\times (30-10)^oC[/tex]
Q = 1672 Joules
Therefore, the amount of heat is required is, 1672 J