Respuesta :

h = 3 m,  d = 6 m , so: r = 3 m;
The volume of the tank is:
V = r² π h = 3² · 3.14 · 3 = 9 · 3.14 · 3  =  27 · 3.14 = 84.78 m³

Answer:

The volume of the tank is [tex]84.78\ m^{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

we know that

The volume of a cylinder is equal to

[tex]V=\pi r^{2}h[/tex]

In this problem we have

[tex]r=6/2=3\ m[/tex] -----> the radius is half the diameter

[tex]h=3\ m[/tex]

substitute

[tex]V=(3.14)(3^{2})(3)=84.78\ m^{3}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico