John and Maria are spending the afternoon hiking in the desert. They purchased 6 bottles of water for $9.00, two protein bars for $5.00, and some peanuts for $3.00 as a snack. Suppose they star hiking at 11.30 A.M. and finish the hike at 3.45 P.M. What is the unit rate of money spent to hours hiked? Show your work.