6th grade math :D....
![6th grade math D class=](https://us-static.z-dn.net/files/dd0/60fda792084f60d9862d41d7bc3b6d85.png)
Answer:
Step-by-step explanation:
I chose the first one. To compare the two products and find the better buy, let's find the cost of 1 ounce of cereal in each box. The unit rate for the left box will be $2.15 / 14 = $0.15 per ounce. The unit rate for the right box will be $3.40 / 20 = $0.17 per ounce. Because 0.15 < 0.17, the box on the left is the better buy. Hope this helps!
Answer:
2.15/14=0.153
3.4/20=0.17
Option A. is better because the price is smaller
4.50/3=1.5
5.96/4=1.49
option b is better
2.41/4=0.6025
1.8/2=0.9
option b is better
Step-by-step explanation: