contestada

What is the magnitude of force required to accelerate a car of mass 1.7 × 10³ kilograms by 4.75 meters/secondÆ?

A. 3.6 X 10 ^3 N
B. 1.7X10^3 N
C. 8.1X10^3 N
D. 9.0X10^3 N

Respuesta :

proxy4
Best Answer:  8.075*10^3 NewtonsSource(s):Newton's Second Law of Motion P=MA

Answer:

Magnitude of force is [tex]F=8.1\times 10^3\ N[/tex]

Explanation:

It is given that,

Acceleration of car, [tex]a=4.75\ m\s^2[/tex]

Mass of car, [tex]m=1.7\times 10^3\ kg[/tex]

We have to find magnitude of force. It is given by using Newton's second law of motion which states that force is given by the product of mass and acceleration :

F = m a

[tex]F=1.7\times 10^3\ kg\times 4.75\ m/s^2[/tex]

[tex]F=8.075\times 10^3\ N[/tex]

or

[tex]F=8.1\times 10^3\ N[/tex]

Hence, the correct option is (c)

ACCESS MORE
EDU ACCESS