Answer:
Force, F = 1 N
Explanation:
We have
Mass of a box is 1 kg
Acceleration with which it is pushed is 1 m/s²
It is required to find the force acting on the box.
Force, F = ma
[tex]F=1\ kg\times 1\ m/s^2\\\\F=1\ N[/tex]
So, the force of 1 N is acting on the box.