Jimmy has 987 Apples, Hey gives 20 to his wife then his 3 freind come over and each take 10, Then his freind's give him 6 each. Later he buys 6 apples and gives 11 to an food place. Then he buys 77 and donates 66, Then he gets 44 then he gets a nether 88 then his wife takes 55, to make apple pie, but only used 11. How many apples does jimmy have?


Show your work on PAPER

Respuesta :

1. Jimmy has 987 apples.

2. He gives 20 to his wife.

987 - 20 = 967

3. Then, 3 of his friends each take 10.

967 - 3(10) = 937

4. His friends give him 6 back each

937 + 3(6) = 955

5. He buys 6 apples and then gives 11 to a food place.

955 + 6 - 11 = 950

6. He buys 77 and then donates 66.

950 + 77 - 66 = 961

7. He gets 44 more and then 88 more but then his wife takes 55 and uses 11.

961 + 44 + 88 = 1093

1093 - (55-11) = 1049

Thus, Jimmy has 1,049 apples remaining.

Answer:

Jimmy has 1,077 apples.

Step-by-step explanation:

987-20=967  

967-30=937  

937+18=955  

955-11=945  

945+77=1,022  

1,022-66=956  

956+44=1,000  

1,000+88=1,088  

1,088-44=1,077.

ACCESS MORE
EDU ACCESS