Answer:
Step-by-step explanation:
Givens
We need to find each volume to subtract them.
[tex]V_{box}=(30cm)^{3}= 27,000 \ cm^{3}[/tex]
[tex]V_{sphere}=\frac{4}{3} \pi (15cm)^{3} \approx 14,130 \cm^{3}[/tex]
The difference betweem the box and the sphere is
[tex]\Delta V=27,000 - 14,130 = 12,870 \ cm^{3}[/tex]
Therefore, the empty inside the box is 12,870 cubic centimeters, approximately.