Respuesta :

Oseni

Answer:

1000 Hz

Explanation:

The frequency would be 1000 Hz.

The frequency, wavelength, and speed of a wave are related by the equation:

v = fλ ..................(1)

where v = speed of the wave, f = frequency of the wave, and λ = wavelength of the wave.

Making f the subject of the formula:

f = v/λ.........................(2)

Also, speed (v) = distance/time.

From the question, distance = 900 m, time = 3.0 s

Hence, v = 900/3.0 = 300 m/s

Substitute v = 300 and λ = 0.3  into equation (2):

f = 300/0.3 = 1000 Hz

ACCESS MORE
EDU ACCESS