Answer:
133.33 mm
Explanation:
First we need to find the volume of the sphere. The volume of a sphere is given by:
V = (4/3) * pi * r^3
With a radius of 10 cm, we have:
V = (4/3) * pi * r^3 = 4188.79 cm3
The sphere will be moulded into a cylinder, so the volume will be the same. The volume of a cylinder is:
V = pi * r^2 * h
Where h is the height of the cylinder, and for this case, it will be the length.
The radius is the same old radius, so we have:
4188.79 = pi * 10^2 * h
h = 4188.79 / 100pi = 13.3333 cm
In millimeters, we have h = 133.33 mm