a camera attached to a telescope photo graphs a stars image once every 0.045 seconds how many complete images can the camera capture and 3seconds??

Respuesta :

so what you do is 


3/0.045 which is 66.666

and then you say 0.045 * 66.666 to check your work and you get 3.

Answer:

Approximately 66 photographs would be clicked by camera in 3 seconds.  

Step-by-step explanation:

We are given the following information in the question:

Time taken by camera to photograph an image = 0.045 seconds

Total time = 3 seconds

Formula:

[tex]\text{Total number of photographs} = \displaystyle\frac{\text{Total time}}{\text{Time taken to capture a phograph}}[/tex]

Putting all the values, we have,

[tex]\text{Total number of photographs} = \displystyle\frac{3}{0.045} = 66.667 \approx 66[/tex]

Hence, approximately 66 photographs would be clicked by camera in 3 seconds.      

ACCESS MORE
EDU ACCESS