Please help with this I keep gettin the wrong answer!!!

Answer:
Denote the distance from initial position of Emily to the park is D
=> As the first speed is 5 (mile/hour) and second speed is 9 (mile/hour) and total time is 1 and 5/9 hour, we have:
D/5 + D/9 = 14/5
=> (9D + 5D)/45 = 14/5
=> 14D/45 = 126/45
=> 14D = 126
=> D = 9 (mile)
Hope this helps!
:)