Respuesta :
Answer:
$119,500
Explanation:
Solution:
Recall that
The budgeted sales for Micro Miller company = $700,000,
Sales commissions of = 4%
The salary of sales manager = $80,000.
Now,
Since Budgeted Sales is $700,000
Then
sales commissions is calculated as follows:
Sales Commission=0.04*700000(A)= 28000
Thus,
Sales Manager's Salary(B) = $80,000
Hence,
The shipping expenses = 0.01*700000 = $7000
Miscellaneous selling expenses becomes
Fixed = 1000
Variable =3500 700000 * 0. 5 = 119500
The budgeted selling expenses on a flexible budget for April is $119,500.
- The calculation is as follows:
Sales commission $28,000 (4% of $700,000)
Sales manager salary $80,000
Shipping expenses $7,000 (1% of $700,000)
Miscellaneous selling expenses
Fixed $1,000
Variable $3,500 (0.5% of $700,000)
Budgeted selling expenses $119,500
Therefore we can conclude that The budgeted selling expenses on a flexible budget for April is $119,500.
Learn more: brainly.com/question/6201432