Respuesta :
Answer:
C) $ 15.00 per hour
Explanation:
total labor hours 26,000 per year
total indirect costs $390,000
if the company allocates indirect costs according to labor hours employed, the cost allocation rate should be:
$390,000 / 26,000 = $15 per direct labor hour
This means that for every labor hour employed, $15 will be allocated as indirect costs, e.g. a client requires 50 labor hours per year and $750 (= 50 x $15) in indirect costs.
Answer:
The correct answer is option (c) $15 per hour
Explanation:
Solution
Recall that:
Expected wok for accountants = 26,000
The company estimated total indirect costs - 390,000
The next step is to find the allocation base cost for indirect cost.
Now,
The indirect labor cost is calculated as follows:
indirect cost allocation rate:
= Total indirect costs/Labor hours
= $390,000/26,000
= $15 per hours