Answer:
90% probability that a student who receives an A in statistics will also receive an A in calculus
Step-by-step explanation:
We use the conditional probability formula to solve this question. It is
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)}[/tex]
In which
P(B|A) is the probability of event B happening, given that A happened.
[tex]P(A \cap B)[/tex] is the probability of both A and B happening.
P(A) is the probability of A happening.
In this question:
Event A: A in statistics.
Event B: A is calculus
Twenty percent of students in a statistics course receive A’s.
This means that [tex]P(A) = 0.2[/tex]
Furthermore, 60 percent of students with an A in calculus receive an A in the statistics course.
Thirty percent of students in a calculus class receive an A.
This means that [tex]P(A \cap B) = 0.6*0.3 = 0.18[/tex]
What is the probability that a student who receives an A in statistics will also receive an A in calculus?
[tex]P(B|A) = \frac{0.18}{0.2} = 0.9[/tex]
90% probability that a student who receives an A in statistics will also receive an A in calculus