Answer:
The center of mass move with the velocity of -3.487 m/s.
Explanation:
Given values of block A.
Mass of block A, (M1) = 4 kg
Speed of block A, (V1) = 2 m/s
Given values of block B.
Mass of block B, (M2) = 8.4 kg
Speed of block B, (V2) = -6.1 m/s
Below is the formula to find the velocity of center of mass.
[tex]Velocity = \frac{M1V1 + M2V2}{M1 + M2} \\[/tex]
[tex]= \frac{4 \times 2 + 8.4 \times (-6.1) }{4 + 8.4} \\[/tex]
[tex]= \frac{- 43.24}{12.4}\\[/tex]
[tex]= - 3.487 m/s[/tex]