Respuesta :
Answer:
$17.40 per unit
Explanation:
beginning WIP = 0
during April 10,000 units were started
9,000 units were completed
the 1,000 units in ending WIP:
- 100% complete in materials
- 50% complete in conversion costs or 500 equivalent units
cost of direct materials = $114,000 / 10,000 = $11.40 per unit
conversion costs = $38,000 + ($38,000 x 50%) = $57,000 / 9,500 = $6 per unit
cost of goods manufactured during April = cost of direct materials per unit + conversion costs per equivalent unit = $11,40 + $6 = $17.40 per unit
The cost per equivalent unit is $17.40 per unit
Calculation of cost per equivalent unit:
Since
beginning WIP = 0
during April 10,000 units were started
9,000 units were completed
So, there is 1,000 units in ending WIP:
Now
100% complete in materials
50% complete in conversion costs or 500 equivalent units
So, cost of direct materials = $114,000 ÷ 10,000 = $11.40 per unit
Now
conversion costs = $38,000 + ($38,000 × 50%)
= $57,000 ÷ 9,500
= $6 per unit
Now
cost of goods manufactured during April is
= cost of direct materials per unit + conversion costs per equivalent unit
= $11,40 + $6
= $17.40 per unit
learn more about the cost here: https://brainly.com/question/24341207