A monument in the shape of a right triangle sits on a rectangular pedestarl that is 7 meters high by 16 meters long. The longest side of the triangular monument measure 65 meters. How high off the ground is the top of the monument

Respuesta :

Answer:

height = 63  m

Step-by-step explanation:

The shape of the monument is a triangle. The triangle is a right angle triangle. The triangular monument is sitting on a rectangular pedestal that is 7 m high and 16 m long.  The longest side of the triangular monument is 65 m . The longest side of a right angle triangle is usually the hypotenuse. The adjacent side of the triangle which is the base of the triangle sitting on the rectangular pedestal is 16 m long.

Since the triangle  formed is a right angle triangle, the height of the triangular monument can be gotten using Pythagoras's theorem.

c² = a² + b²

where

c is the hypotenuse side while side a and b is the other sides of the right angle triangle.

65² - 16² = height²

height² = 4225  - 256

height² = 3969

square root both sides

height = √3969

height = 63  m

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS