Answer:
Day 21: 810 m
Day 60: 1,200 m
Step-by-step explanation:
The amount of meters she walk everyday can be modeled as a linear function, as the rate of variation is a constant (10 m/day):
[tex]dD/dt=10\;\text{m/day}[/tex]
This constant (10 m/day) is the slope of the linear function.
We know one point of the linear function (D(20)=800) and the slope, so we can calculate the y-intercept:
[tex]D(t)=10t+b\\\\D(20)=10*20+b=800\\\\b=800-10*20=800-200\\\\b=600[/tex]
Now, we can calculate the distance she walks by day 21 and day 60:
[tex]D(21)=10*21+600=210+600=810\\\\\\D(60)=10*60+600=600+600=1,200[/tex]