Answer: The corridor is 82.825 meters long
Explanation:
Hi, to answer this question we have to apply the next formula:
d = (t×c)/2
Where:
Speed of sound c = 331.3 m/s at 0°C
t = time = 0.5 s.
d = distance
Replacing with the values given:
d = (Δt×c)/2 = 0.5×331.3/2 = 82.825 m
The corridor is 82.825 meters long
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.