) Consider a beam of light traveling from a medium with a low index of refraction n1 to a new medium with a higher index of refraction n2. Use Snell’s Law to explain why total internal reflection will never occur in this situation, regardless of the choice of the incident angle.

Respuesta :

Answer:

Snell's law says that

n1*sin(a1) = n2*sin(a2)

n1 < n2

son n2/n1 > 1

then:

sin(a1) = (n2/n1)sin(a2)

the maximum possible value of sin(x) is 1 when x =90°

total internal reflection means that a2= 90°

but as the coefficient that is multiplying sin(a2) is bigger than 1, we can not have a2 = 90°, because the right side will be greater than 1 and the left side can not be bigger than 1, so we can not have a2 = 90°, so we can not have total internal reflection

The maximum possible value of sin(x) is 1 when x =90°total internal reflection means that a2= 90°.

What is snell's law?

Snell's law asserts that the ratio of the sines of the angle of incidence 1 and angle of refraction 2 for a given set of media is equal to the ratio of phase velocities (v1 / v2) in the two media, or equivalently, the refractive indices (n2 / n1).

If n1*sin(a1) = n2*sin(a2) and n1 n2 son n2/n1 > 1 according to Snell's law, then:

(n2/n1)sin = sin(a1) (a2)

When x =90°, the maximum feasible value of sin(x) is 1.

Total internal reflection indicates a2=90°, but because the coefficient multiplying sin(a2) is more than 1, we can't have a2 = 90° because the right side will be greater than 1 and the left side will be smaller than 1, therefore we can't have a2 = 90°. so we dont have total reflection.

Learn more reflection here:

https://brainly.com/question/2273464

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico