Answer: $410 million
Explanation:
Cash flow from operation= $500
Interest expense = $40 million
Net capital expenditures = $150 million
Net new borrowing = $60 million, Net increase in working capital = $20 million.
Marginal tax rate = 30%.
The cash flow from operations includes the Net Earnings adjusted for working capital. Also, the net earnings include the impact of interest expense and the tax expense/shield.
Therefore, the cash flow to equity will be:
= Cash Flow from Operations - Capital Expenditure + Net borrowing
Cash flow to equity will now be:
= 500 - 150 + 60
= $410 million