Respuesta :
Answer:
a) [tex] E = \frac{49.2-17.6}{2}= 15.8[/tex]
b) For this case we have 95% of confidence that the true mean would be between [tex]\pm 15.8[/tex] units respect the true mean.
c) [tex]n=(\frac{2.58(45)}{11})^2 =111.39 \approx 112[/tex]
So the answer for this case would be n=112
d) [tex]36.5-2.58\frac{45}{\sqrt{112}}=25.53[/tex]
[tex]36.5+2.58\frac{45}{\sqrt{112}}=47.47[/tex]
Step-by-step explanation:
Part a
For this case we know that the cinfidence interval for the true mean is given by:
[tex] \bar X \pm E[/tex]
Where E represent the margin of error. For this case we have the confidence interval at 95% of confidence and we can estimate the margin of error like this:
[tex] E = \frac{49.2-17.6}{2}= 15.8[/tex]
Part b
For this case we have 95% of confidence that the true mean would be between [tex]\pm 15.8[/tex] units respect the true mean.
Part c
The margin of error is given by this formula:
[tex] ME=z_{\alpha/2}\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex] (a)
And on this case we have that ME =11 and we are interested in order to find the value of n, if we solve n from equation (a) we got:
[tex]n=(\frac{z_{\alpha/2} \sigma}{ME})^2[/tex] (b)
The critical value for 99% of confidence interval now can be founded using the normal distribution. The critical value would be [tex]z_{\alpha/2}=2.58[/tex], replacing into formula (b) we got:
[tex]n=(\frac{2.58(45)}{11})^2 =111.39 \approx 112[/tex]
So the answer for this case would be n=112
Part d
The confidence interval for the mean is given by the following formula:
[tex]\bar X \pm z_{\alpha/2}\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex] (1)
Replcaing the info given we got:
[tex]36.5-2.58\frac{45}{\sqrt{112}}=25.53[/tex]
[tex]36.5+2.58\frac{45}{\sqrt{112}}=47.47[/tex]