Respuesta :
Answer:
Estimated manufacturing overhead rate= $24.3 per direct labor hour
Explanation:
Giving the following information:
The direct labor budget indicates that 1,300 direct labor-hours will be required in March.
The variable overhead rate is $8.90 per direct labor hour.
The company's budgeted fixed manufacturing overhead is $20,020 per month.
To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= (20,020/1,300) + 8.9
Estimated manufacturing overhead rate= $24.3 per direct labor hour
Answer:
Overhead rate = $15.4 per direct labour hour
Explanation:
The predetermined overhead absorption rate = Estimated overhead for march/ Estimated direct labour hours
= $20,020/ 1,300 hours
= $15.4 per hour
Overhead rate = $15.4 per direct labour hour
Note that deprecation is part of the fixed cost and that the examiner included the additional information about it just to distract the student