Answer:
The distance where the keys would drop from the base is 3.5m
Step-by-step explanation:
Height of the tower = 50m
Angle it makes to the ground = 86°
To solve this question, you have to understand that the tower isn't vertically upright and the height of the tower is different from the distance from the top of the tower to the ground.
The tower makes an angle 86° to the ground and that makes it not vertically straight because a vertically straight building is at 90° to the ground.
See attached document for better illustration.
The distance from where the keys drop to the base of the tower can be calculated using SOHCAHTOA
We have to use cosθ = adjacent / hypothenus
θ = 86°
Adjacent = ? = x
Hypothenus = 50m
Cos θ = x / hyp
Cos 86 = x / 50
X = 50 × cos 86
X = 50 × 0.06976
X = 3.488 = 3.5m
The distance where the keys would drop from the base of the tower is approximately 3.5m