The area of a rectangle is 256.5 square meters. If the length is 18 m, what is the perimeter of the rectangle?

Answer:
64.5 m
Step-by-step explanation:
1) Find the width: A = L*W, and so W = A / L = (256.5 m²) / (18 m) = 14.25 m.
2) Find the perimeter, using the formula P = 2L + 2W:
Here P = 2(14.25 m) + 2( 18 m) = 64.5 m