Respuesta :
Answer:9%
U already provided the answer. Anyways have a good day!!
The probability of choosing a captain that is a girl two days in a row is 9%
How to determine the probability?
The given parameters are:
Boys = 21
Girls = 9
The total number of students is
Total = 21 + 9
Total = 30
This means that the probability of selecting a girl is:
P(Girl) = 9/30
For two days, the required probability is
P = 9/30 * 9/30
Evaluate
P = 9%
Hence, the probability of choosing a captain that is a girl two days in a row is 9%
Read more about probability at:
https://brainly.com/question/251701
#SPJ2