Respuesta :
Answer: Volume = 50.0 mL in liters : 50.0 / 1000 = 0.05 L
n = M x V
n = 0.20 x 0.05
n = 0.01 moles of solute
Explanation:
The number of moles of solute are present in 50.0 mL of 0.20 M of KNO₃ solution is 0.01 moles.
How do we calculate moles?
Moles will be calculated by using the molarity formula because molarity is define as the no. of moles of solute present in per liter of the solution as:
M = n/V, where
M = molarity of KNO₃ = 0.2 M
V = volume of solution = 50mL = 0.05L
Moles will be calculated as:
n = (0.2)(0.05) = 0.01 moles
Hence required moles are 0.01 moles.
To know more about molarity, visit the below link:
https://brainly.com/question/26528084