During December,an electronics store saw a 27% increase in video game sales.If the store sold an average of $47,300 in video games during each other month,how much more money did it earn in December for video game sales?

Respuesta :

Answer:

It earned $12,771 more in December.

Step-by-step explanation:

This question can be solved using a rule of three.

During an average month, we have that 100% = 1 is $47,300.

During December, the amount is $x, and it is 100% + 27% = 127% = 1.27. So

1 - $47,300

1.27 - $x

x = 1.27*47,300

x = 60,071

It earned $60,071 in December.

Compared to other months, it earned $60,071 - $47,300 = $12,771 more in December.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico