En la reacción I2(g) + Br2(g) « 2 IBr(g), Keq = 280 a 150°C. Suponga que se permite que 0.500 mol de IBr en un matraz de 1.00 L alcancen el equilibrio a 150°C. ¿Cuáles son las presiones parciales de equilibrio de IBr, I2 y Br2?

Respuesta :

Answer:

P IBr: 15.454atm

I₂: 0.923 atm

P Br₂: 0.923atm

Explanation:

Basados en la reacción:

I₂(g) + Br₂(g) ⇄ 2 IBr(g)

La constante de equilibrio, Keq, es definida como:

[tex]Keq = \frac{P_{IBr}^2}{P_{I_2}P_{Br_2}}[/tex]

Se cumple la relación de Keq = 280 cuando las presiones están en equilibrio

Usando PV = nRT, la presión inicial de IBr es:

P = nRT / V; 0.500mol*0.082atmL/molK*423.15K / 1.00L = 17.3 atm

Siendo las presiones en equilibrio:

P IBr: 17.3 - 2X

P I₂: X

P Br₂: X

Donde X representa el avance de reacción.

Remplazando en Keq:

280 = (17.3 - 2X)² / X²

280X² = 4X² - 69.2X + 299.29

0 = -276X² - 69.2X + 299.29

Resolviendo para X:

X = -1.174 → Solución falsa. No existen presiones negativas

X = 0.923 → Solución real

Así, las presiones parciales en equilibrio de cada compuesto son:

P IBr: 17.3 - 2X = 15.454atm

P I₂: X = 0.923atm

P Br₂: X = 0.923atm

Answer:

[tex]p_{I_2}=0.926atm\\p_{Br_2}=0.926atm\\p_{IBr}=15.5atm[/tex]

Explanation:

Hello,

In this case, given the initial load of 0.500 mol of IBr in the 1.00-L, we compute its initial concentration:

[tex][IBr]_0=\frac{0.500mol}{1.00L}=0.500M[/tex]

Hence, by knowing the original reaction, we should invert it as IBr will produce iodine and bromine considering the initial load:

[tex]2IBr(g)\rightleftharpoons I_2(g) + Br_2(g)[/tex]

Therefore, the equilibrium constant should be inverted:

[tex]K'=\frac{1}{Keq}=\frac{1}{280}=3.57x10^{-3}[/tex]

So we write the law of mass action:

[tex]K'=\frac{[I_2][Br_2]}{[IBr]^2}[/tex]

That in terms of the change [tex]x[/tex] due to the reaction extent turns out:[tex]3.57x10^{-3}=\frac{(x)(x)}{(0.500-2x)^2}[/tex]

In such a way, solving by using solver or quadratic equation we obtain:

[tex]x_1=-0.0339M\\x_2=0.0267M[/tex]

Clearly, the solution is 0.0267M, thus, the equilibrium concentrations are:

[tex][I_2]=x=0.0267M[/tex]

[tex][Br_2]=x=0.0267M[/tex]

[tex][IBr]=0.5M-2x=0.5M-2*0.0267M=0.447M[/tex]

Thus, with the given temperature (150+273.15=423.15K), we compute the partial pressures by using the ideal gas equation:

[tex]p_{I_2}=[I_2]RT=0.0267\frac{mol}{L} *0.082\frac{atm*L}{mol*K}*423.15K\\\\p_{I_2}=0.926atm\\\\p_{Br_2}=[Br_2]RT=0.0267\frac{mol}{L} *0.082\frac{atm*L}{mol*K}*423.15K\\\\p_{Br_2}=0.926atm\\\\p_{IBr}=[IBr]RT=0.447\frac{mol}{L} *0.082\frac{atm*L}{mol*K}*423.15K\\\\p_{IBr}=15.5atm[/tex]

Best regards.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico