Answer:
344.2m/s
Step-by-step explanation:
The parameters given are:
Distance=895meter
Time=2.6seconds
Therefore the speed of sound is:
Speed of sound= distance/time taken
= 895/2.6
=344.23
=344.2m/s ( to the nearest tenth)
Answer:
d 344.2 meters per second
Step-by-step explanation:
edge 2021