A jewelry company prints a hidden logo watermark. The watermark is a chord that is 0.8 cm from the center of a circular ring that has a r = 3 cm radius. What is the length of the chord to the nearest tenth? *

Respuesta :

Answer: 5.8 cm

Step-by-step explanation:

Given that the chord is 0.8 cm from the center of a circular ring and the radius r = 3 cm

Using pythagorean theorem to find part of the cord

3^2 - 0.8^2

= 9 - 0.64

= 8.36

Square root of the value above gives 2.89

The length of the chord = 2 Ɨ 2.89 = 5.782

= 5.8 cm (to the nearest tenth)

ACCESS MORE
EDU ACCESS