Respuesta :

Answer:

The correct answer is 201.7 g

Explanation:

Silver is a chemical element which symbol is Ag. From the Periodic Table, the molar mass of Ag is 100.86 g/mol. Also, we know that 1 mol of atoms is equal to 6,022 x 10²³atoms (Avogadro's number). So, we have the following relations (convertion factors):

1 mol Ag atoms = 6,022 x 10²³ atoms

1 mol Ag = 100.86 g

We use this factors and we calculate the grams og Ag as follows:

[tex]g Ag = 12.044 x 10^{23} x \frac{1 mol Ag}{6.022 x 10^{23} atoms } x \frac{100.86 g}{1 mol Ag}[/tex] = 201.7 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS