Answer:
The correct answer to the following question will be Option C (-10 J).
Explanation:
The given values are:
Work done by the system, W = 40 J
Thermal energy, Q = 30 J
Change in internal energy, U = ?
As we know,
⇒ [tex]U=Q-W[/tex]
On putting the values in the above expression, we get
⇒ [tex]U=30-40[/tex]
⇒ [tex]=-10 \ J[/tex]
So that the change in internal energy will be "-10 J".