How much heat, in kJ, is required to raise the temperature of 50 g of water by 5.53°C? (Round to the nearest 10 kJ, and enter only numbers in your answer.) The specific heat capacity of water is 4.186 J/g·°C.

Respuesta :

Answer:

[tex]Q=1.16kJ[/tex]

Explanation:

Hello,

in this case, the required heat to increase the water by 5.53 °C is computed by using the mass, heat capacity and change in temperature during the process:

[tex]Q=mCp\Delta T[/tex]

Thus, for the given data we compute it in kJ:

[tex]Q=50g*4.186\frac{J}{g*\°C}*(5.53\°C)*\frac{1kJ}{1000J} \\\\Q=1.16kJ[/tex]

Best regards.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico