A cyclist is $7\frac{3}{4}$7 3 4​​ kilometers from the finish line of a race. The cyclist rides at a rate of $25\frac{5}{6}$25 5 6​​ kilometers per hour. How many minutes will it take the cyclist to finish the race?

Respuesta :

Answer:

The cyclist will take approximately 2,015 mins

Step-by-step explanation:

Rate = distance / time

In the question, rate is 25 5/6km per hour (mixed fraction) and distance is 7 3/4km (mixed fraction)

we are to find time?

Time = distance / rate

time = 25 5/6 + 7 3/4

convert the two mixed fractions first into improper fraction

time= 155/6 + 31/4

time = 403/12 hours

time= 33 7/12 hours

To calculate for the number of minutes, convert 33 7/12 hrs to minutes using the 60 min to an hour conversion term.

33 + 7/12. First convert 33hrs to mins

= 33 x 60mins

= 1,980 mins.

Then convert 7/12 to mins

= 7/12 x 60mins

= 35mins

Then add up both

= 1,980mins + 35mins = 2,015mins.    

ACCESS MORE
EDU ACCESS