Respuesta :

Answer:

0.89 J/g/°C

Step-by-step explanation:

The Heat gained by an object is given in terms of specific heat capacity as:

H = mc(T2 - T1)

where m = mass of the object

c = specific heat capacity

T2 = final temperature

T1 = initial temperature

50 g of an unknown metal takes 1112.5 J of energy to change its temperature  from 20°C to 45°C.

This implies that:

1112.5 = 50 * c * (45 - 20)

1112.5 = 50 * c * 25

1112.5 = 1250 * c

=> c = 1112.5 / 1250

c = 0.89 J/g/°C

The specific heat capacity of the metal is 0.89 J/g/°C

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico