Suppose the linear regression line y = 4.125x - 43.751 predicts a lemonade stand's profits based on the number of cups sold. If x represents the numbe of cups sold, and y represents the lemonade stand's profits in dollars, abou how much can the lemonade stand expect in profits if it 350 cups?

A. $1445
B. $1400
C. $1355
D. $1310

Respuesta :

Answer:

B. $1400

Step-by-step explanation:

For selling x cups, the stand makes a profit of:

y = 4.125*x - 43.751.

Sells 350 cups:

This means that x = 350. So we have to find y when x = 350.

y = 4.125*350 - 43.751 = $1400

So the correct answer is:

B. $1400

Answer:

B

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico