Respuesta :
Answer:
The central angle of the sector is 126°.
Step-by-step explanation:
Givens
[tex]A=140 \pi \ cm^{2} \\r=20 \cm[/tex]
The area of a circular sector is defined as
[tex]A=\frac{\pi r^{2} \theta }{360\°}[/tex]
Replacing given values, and solving for [tex]\theta[/tex]
[tex]140 \pi =\frac{\pi 20^{2} \theta }{360\°}\\ 400 \theta = 50,400\\\theta = \frac{50,400}{400} \approx 126 \°[/tex]
Therefore, the central angle of the sector is 126°.