Kate Smith sells vacuum cleaners and is compensated under a combination plan. She earns $9.75 per hour, plus 15 percent of whatever she sells. Last month, Kate worked 160 hours and sold 9 vacuum cleaners. Five of the vacuum cleaners were high-end models priced at $1,100 each. The other four vacuum cleaners were $450 each. What is Kate’s compensation for last month?

Respuesta :

Answer: $2,655

Step-by-step explanation:

She earns $9.75 per hour.

She earns 15% of whatever she sells.

She worked 160 hours

She sold 9 vacuum cleaners. (5 for $1,100 each) (4 for $450 each)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Calculate the total earnings for 160 hours.

If she earns $9.75 per hour, multiply it by the total amount of hours she worked (160)

9.75*160=$1,560

Now calculate how much extra money she earned due to the sales.

To do this, we have to calculate 15% of the total price of sales.

She sold 5 vacuum cleaners for $1,100 each. Multiply to calculate the total earnings.

1100*5=$5,500

Do the same with the other 4 vacuum cleaners.

450*4=$1,800

Add up these two earnings for the total earnings.

5500+1800=$7,300

Calculate 15% of that.

To calculate percentages, convert to decimals first and then multiply. To convert to decimal, we take the percentage and divide it by 100.

15/100=0.15

Multiply

0.15*7300=$1,095

Finally, add her paycheck and extra money to calculate the total compensation for last month.

1560+1095=$2,655

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico