Respuesta :
Answer:
d = 1.13*10^{-4}m = 0.113mm
Explanation:
To find the minimum diameter, that allow to antiproton circulate in the chamber without touching the walls, you use the following formula for the radius of the trajectory of a charged particle in a constant magnetic field.
[tex]r=\frac{mv}{qB}[/tex] (1)
r: radius of the trajectory
m: mass of the antiproton = 9.1*10-31 kg
v: velocity of the antiproton = 4.0*10^4 m/s
B: magnitude of the magnetic field = 4.0mT = 4.0*10^-3 T
q: charge of the antiproton = +1.6*10^{-19}C
You replace the values of the parameters in (1):
[tex]r=\frac{(9.1*10^{-31}kg)(4.0*10^4m/s)}{(1.6*10^{-19}C)(4.0*10^{-3}T)}\\\\r=5.68*10^{-5}m[/tex]
Then, the diameter of the chamber must be, at least:
d=2r = 2(5.68*10^-5) = 1.13*10^{-4}m = 0.113mm
The minimum diameter that should vacuum chamber have to permit is 0.113mm.
Calculation of minimum diameter:
Here the below formula should be used.
r = mv/qB
Here
r means the trajectory radius
m means the antriproton mass i.e. [tex]9.1\times 10^{-31} kg[/tex]
v means antiproton velocity i.e. [tex]4.0\times 10^{4} m/s[/tex]
B means magnetic field magnitude i.e. 4.0mT = [tex]4.0\times 10^-3[/tex]
Tq means antriprotion charge = [tex]+1.6\times 10^{-19}C[/tex]
Now the diameter is
[tex]= (9.1\times 10^{-31}) \times (4.10\times 10^{4}) \div (1.6\times 10^{-10}C) (4.0\times 10^{3}T)\\\\= 5.68\times 10^{-5} m[/tex]
Since diameter = 2r
So, radius is = [tex]2(5.68\times 10^{-5}) = 1.13\times 10^{-4}m[/tex]
= 0.113mm
Learn more about magnetic field : https://brainly.com/question/24247875