Respuesta :

Answer:

3200

Explanation:

Since there are 60 mins in an hour you would do 40 × 60 which is 2400

then you would find the 20 mins, which you would do 20 × 40 which is 800

after you would add to get the sum which is 3200

Answer:

2880

Explanation:

Formula: distance = speed x time

1.2 hours = 1.2 x 60 =72 min

Thus, 40 x 72 =2880 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico