Respuesta :

Answer:

29.15 km

Step-by-step explanation:

Given;

George walks; 25km west and then 15 km south

Resolving the directions to x and y axis;

North and South represent positive and negative y axis.

East and West represent positive and negative x axis respectively.

25km west

Rx = -25 km

15 km south

Ry = -15 km

The resultant displacement from the house is;

R = √(Rx^2 + Ry^2)

Substituting the values;

R = √((-15)^2 + (-25)^2)

R = √(225+625)

R = √(850)

R = 29.15 km

Therefore, he is 29.15 km from house

ACCESS MORE
EDU ACCESS