Respuesta :


r = d/2
r = 15.6/2
r = 7.8 in.
thus the radius of the right circular cone is 7.8
v = 1/3(3.14)(7.8)^2(12.4)
v= 1/3(3.14)(60.84)(12.4)
v= 2368.866/3
v = 789.622
thus the volume of the right come is 789.622 cubic inches

The volume of the cone with the given values of base diameter and height to the nearest tenth is 789.6 cubic inch.

What is a cone?

A cone is simply a 3-dimensional geometric shape with a flat base and a curved surface pointed towards the top.

The volume of a cone is expressed as;

V = (1/3)πr²h

Where r is radius of the base, h is the height of the cone and π is constant pi ( π = 3.14 )

Given the data in the question;

  • Height of the cone h = 12.4in
  • Base diameter d = 15.6in
  • Radius r = d/2 = 15.6in/2 = 7.8in
  • Volume of the cone V = ?

We substitute our given values into the expression above.

V = (1/3)πr²h

V = (1/3) × 3.14 × (7.8in)² × 12.4in

V = (1/3) × 3.14 × 60.84in² × 12.4in

V = 789.6in³

Therefore, the volume of the cone with the given values of base diameter and height to the nearest tenth is 789.6 cubic inch.


Learn more on volume of cones here: https://brainly.com/question/1984638

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico