A submarine dives at a constant speed of 10 m/s at a diving angle measured from the vertical
of 75º. If the submarine starts its dive from the surface, how deep is the front end of the
submarine at the end of a 1-minute dive?​

Respuesta :

Answer:

155.3 m

Step-by-step explanation:

We have:

θ: is the angle measured from the vertical = 75 °

v = is the speed of the submarine = 10 m/s

t = 1 min

The deep of the front end of the submarine at the end of a 1-minute drive is given by the following ratio:

[tex] cos (\theta) = \frac{x}{d} [/tex]  

Where:

d: is the distance traveled by the submarine in 1 minute

x: is the deep to find

The distance, d, is:

[tex] d = v*t = 10 \frac{m}{s}* 1 min * \frac{60 s}{1 min} = 600 m [/tex]

Now, the deep is:

[tex] cos (75) = \frac{x}{600} [/tex]  

[tex] x = cos(75)*600 = 155.3 m [/tex]

Therefore, the deep of the front end of the submarine at the end of a 1-minute drive is 155.3 m.

I hope it helps you!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico