Answer:
47.72% of the completion times is between 73.4 and 88.2 minutes
2.28% of the completion times is at most 58.6 minutes
Step-by-step explanation:
A reading test are normally distributed with a mean time of 73,4 minutes and a standard deviation of 7.4 minutes.
[tex]\mu = 73.4 minutes[/tex]
Standard deviation = [tex]\sigma = 7.4 minutes[/tex]
A)Approximately what percent of the completion times is between 73.4 and 88.2 minutes i.e.P(73.4<x<88.2)
Formula : [tex]Z=\frac{x-\mu}{\sigma}[/tex]
At x = 73.4
[tex]Z=\frac{73.4-73.4}{7.4}[/tex]
Z=0
Refer the z table for p value
p value = 0.5
At z = 88.2
[tex]Z=\frac{88.2-73.4}{7.4}[/tex]
Z=2
Refer the z table for p value
p value =0.9772
So,P(73.4<x<88.2)=0.9772-0.5=0.4772
So, 47.72% of the completion times is between 73.4 and 88.2 minutes
B)Approximately what percent of the completion times is at most 58.6 minutes i.e. [tex]P(X\leq 58.6)[/tex]?
[tex]Z=\frac{x-\mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z=\frac{58.6-73.4}{7.4}[/tex]
Z=-2
Refer the z table for p value
p value =0.0228
So,2.28% of the completion times is at most 58.6 minutes