A stationary 90 kg baseball pitcher throws a 0.15 kg baseball forward
at 40 m/s. What is the linear momentum of the baseball?
Select one:
0.0038 kg . m/s
3600 kg. m/s
267 kg . m/s
6 kg. m/s

Respuesta :

Answer: momentum = 6kgm/s

Explanation:

given that the baseball pitcher is at stationary position, his velocity will be equal to zero. If velocity is zero, his linear momentum will therefore equal to zero.

Linear momentum is the product of mass and velocity. Given that the baseball has

Mass M = 0.15 kg

Velocity V = 40 m/s

Momentum = MV

Momentum = 0.15 × 40 = 6 kgm/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico