Respuesta :
Answer:
.018 M
Explanation:
grams/MM=ans./volume(L) = M
4/58.45=ans./3.8=.018 M
The molarity of 4g of NaCl in 3,800 mL of solution is 0.018M.
HOW TO CALCULATE MOLARITY:
- The molarity of a solution can be calculated by dividing the number of moles by its volume. That is;
- molarity (M) = no. of moles (mol) ÷ volume (L)
- no. of moles = 4g ÷ 58.45g/mol = 0.068 mol
- Molarity = 0.068mol ÷ 3.8L
- Molarity = 0.018M
- Therefore, the molarity of 4g of NaCl in 3,800 mL of solution is 0.018M.
Learn more at: https://brainly.com/question/16438803?referrer=searchResults